Stres je nedílnou součástí lidského života. V nějakých formách ho prožíváme každý den. Nemusí jít nutně o negativní a škodlivý prožitek. Někdy nás naopak může vybičovat k mnohem lepším výsledkům a my díky němu slavíme úspěch. Co ale dělat v případech, kdy jsme pod tlakem častěji, než je nám příjemné? Jak se vypořádat se stresem, který se stal nechtěným a zdraví škodlivým? V následujícím článku si budeme povídat o jeho různých podobách a také o tom, jak se ho zbavit.

Stres – definice, projevy a důsledky

Jde o odpověď našeho těla na podnět zvenčí. Tento podnět nás nějakým způsobem vystavuje diskomfortu, vyžaduje pozornost či nějakou reakci. Někdy se ale také stane, že se tento podnět stane neřešitelným a nemůžeme se tlaku, který vytváří, zbavit. Nemáme nad ním kontrolu, a to v nás spouští pnutí.

Jaký je vůbec tento spouštěč? Ačkoliv jsou některé situace, které bychom mohli označit jako univerzálně stresové (smrt blízkého, ztráta zaměstnání), je to záležitost velmi individuální. Záleží nejen na tom, v jaké životní situaci se nacházíme a jaké jsou naše schopnosti, ale také na naší povaze a výchově. Někdo se cítí pod tlakem kvůli práci, jiný kvůli změnám v životě. 

Můžeme ho popsat jako fyzické, emocionální a psychické napětí. Ačkoliv se říká, že nejdůležitější je, jak na stres zareagujete, jsou věci, které ovlivnit nemůžete. Tak například změny, které ve vašem těle vyvolává.

stresový míček
Stres každý prožíváme jinak. Pro někoho je stresový nákup v obchodě. Někdo je zase pod tlakem z uzávěrky v práci. Zdroj: pixabay.com

Změny nálady jsou asi nejčastějšími projevy stresu. Často pociťujeme hned několik silných pocitů najednou, například

  • úzkost
  • strach
  • smutek
  • frustraci
  • vztek

V lepším případě pocity odezní. V horším se projeví také po fyzické stránce. U některých z nás může stres dokonce spustit deprese. Často se projevuje změnami v chování (nerozhodnost, odtažitost, pláč) či zkratkovitým jednáním – přejídáním, kouřením, nadužíváním alkoholu či požíváním drog.

Jak už jsem zmínila, stres se nemusí projevovat jen výkyvy nálad a náhlými výbuchy. Silné pocity se mohou velmi snadno přenést i na tělesnou rovinu. Může vás začít bolet hlava či trápit nevolnosti a zažívací obtíže. Nebo se naopak projeví jako bolest hlavy a kloubů. Pokud s ním bojujete delší dobu, hrozí vám poruchy spánku, příjmu potravy, problémy s pamětí, a dokonce chronické žaludeční či srdeční obtíže.

Jaké jsou druhy stresu

V následující kapitole bych se ráda zabývala druhy stresu. Ten má totiž hned několik variant, se kterými se můžeme během života setkat. Některé jsou zcela neškodné. Jiným bychom se ale měli snažit za každou cenu vyhnout.

Stres není jen negativní. Pokud se jedná o krátkodobé epizody, může se jednat i o pozitivní zkušenost. Například v nebezpečných situacích či momentech, kdy je potřeba reagovat rychle a přesně. Ne nadarmo se říká, že lidský mozek pod tlakem pracuje nejlépe. Vyvolává chemické změny a reakce, které mohou zkrátit dobu rozhodování a zvýšit koncentraci.

Stres v práci sem tam zažije každý. Pokud ale tlak na pracovišti přeroste v chiméru, je něco špatně. Setkáme se s ním především v případech, kdy požadavky na pracovníka převyšují jeho schopnosti a dovednosti.

Oxidativní stres (jindy také oxidační) je biologický proces, ke kterému může dojít v našem těle na úrovni buněk. Nemá příliš společného se stresem – tlakem, o kterém jsme v tomto článku doposud hovořili. V podstatě jde o nerovnováhu, kdy tělo nestíhá odbourávat volné radikály. Tento stav může odstartovat hned několik degenerativních a kardiovaskulárních onemocnění. Dá se proti němu bojovat antioxidanty, které najdeme v čerstvém ovoci a zelenině.

Stres je nebezpečný

Pokud trpíte na chronický stres, jste vlastně neustále pod tlakem. A to i tehdy, kdy už stresový podnět zvenčí dávno odezněl. Jde o stav, kdy nemáte žádný důvod pociťovat neklid, ale stále ho cítíte. To může být způsobeno tím, že jste byli stresu vystavováni po delší dobu a pociťovali jste ho intenzivně. Jde v podstatě o jeho nejzávažnější projev. Čím déle v tomto stavu setrváte, tím vážnější zdravotní důsledky to pro vás bude mít.

V následující kapitole se budeme zabývat tím, jak zvládat stres. Ačkoliv ne vždy jde mít vše okolo nás pod kontrolou, můžeme se pokusit kontrolovat sami sebe a vypořádat se s našimi reakcemi. Doporučuji vyzkoušet co nejvíce způsobů a jejich vzájemnou kombinaci. Díky tomu si najdete to, co vám nejvíce vyhovuje a zjistíte, jak se s touto zkušeností vypořádat.

projev stresu

Stres bychom neměli brát na lehkou váhu. Jeho chronická podoba je závažným onemocněním, které má své následky. Zdroj: pixabay.com

7 tipů: Jak zvládat stres

Nestresujte se. Ano, zní to jako klišé. Ale v případě, že zažíváte dlouhodobý stres v práci nebo ve vztahu, rozhodně byste měli zvážit možnost, že je na čase „vycouvat“. Krátkodobé stresové situace, které se však opakují v častých intervalech, se mohou velmi rychle překlopit do chronického stádia. A z toho, jak už víte, není jednoduchá cesta zpět. Mějte na paměti vlastní psychickou pohodu a zdraví. Máte totiž jen jedno.

Hýbejte se. Pravidelné cvičení dokáže zázraky. Fyzický aktivita má velký vliv na naše tělo a mysl, pomůže vám snížit pocity napětí a zlepší vám náladu. V dlouhodobém horizontu dokonce dokáže snižovat riziko vzniku psychických onemocnění. Najděte si sport, který vás baví. A pokud zrovna nejste na sport, i obyčejná chůze venku v přírodě se počítá.

Věnujte se sami sobě. Kdy naposledy jste si vynahradili čas jen pro sebe? Pokud si každý den najdete alespoň chviličku, kdy se budete věnovat sami sobě, posílíte tím svou odolnost vůči stresu. A tím nemáme na mysli půl hodinu ráno na nanesení make-upu nebo sprchu večer před spaním. Dělejte to vědomě. Naučte se, jak pečovat o své tělo, mysl a duši.

Stres není neporazitelný

Vyzkoušejte uzemnění nebo také všímavost (anglicky mindfulness).  Jde o techniku původně z Dálného východu, která vám pomůže zvládat vypjaté situace. Právě díky tomu si ji oblíbilo velké množství poradců, coachů a lifehackerů, kteří jsou na západě čím dál vyhledávanější. Opravdu totiž funguje. Princip je prostý. Je potřeba se zaměřit na přítomný okamžik a sami sebe tady a teď. Vše si uvědomit, ale nijak se tím nestrhávat, ani nehodnotit. Zachovejte si nadhled. Pokud byste rádi vyzkoušeli tuto techniku v praxi, doporučuji přečíst tento článek. Najdete v něm pár návodů, jak začít.

Na východě ještě chvíli zůstaneme. Netradiční způsoby mohou skvěle pomoci s tím, jak na stres. Vyzkoušejte alternativní medicínu a další alternativní cesty, které vám mohou pomoci s uklidněním – masáže, aromaterapii, jógu nebo třeba meditace.

Pokud cítíte, že boj se stresem prohráváte, vyhledejte odbornou pomoc. Psychoterapie a poradenství není nikdy na škodu. Můžete navštívit některého z life coachů či poradců, nebo přímo psychoterapeuta. Už jen to, že se naučíte problémy pojmenovat a mluvit o nich vám pomůže na vaší cestě se jich zbavit.

Ačkoliv se tomu lidé většinou snaží vyhýbat, medikace předepsaná odborníkem může pomoci chronickým pacientům a těm, kterým stres nějak výrazně poničil zdraví.

Jak vidíte, stres je závažný stav duše a těla, který bychom neměli brát na lehkou váhu. Ne vždy je možné se napětí a nepříjemným situacím vyhnout. Je proto důležité se naučit nějaké duševní hygieně a návykům, které zvýší naši odolnost. Vyzkoušejte některé z našich 7 tipů a uvidíte, že si se stresem bez problémů poradíte. A pokud jste opravdu rozhodnutí na sobě pracovat a změnit svůj život k lepšímu, doporučuji vyzkoušet také přístupy pozitivní psychologie. O těch psala kolegyně v tomto článku.