WordPress je jednou z nejpoužívanějších platforem pro realizaci webu. Ať už se chystáte na tvorbu portfólia pro prezentaci fotografií, e-shop či blog. Možná, že váháte, zda tvorbu webových stránek svěřit do rukou programátorů nebo si je vytvořit sami pomocí redakčního systému. Z tohoto důvodu jsme pro vás sepsali několik tipů, proč zvolit právě WordPress pro tvorbu účinné prezentace v on-line marketingovém prostředí.
Výběr domény a hosting
Ještě než vůbec začnete tvořit webové stránky, je nutné, abyste si zvolili svoji unikátní doménu (internetovou adresu), pod kterou vás budou zákazníci nacházet. Na internetu je spousta firem, u kterých si můžete ověřit dostupnost vaší žádané adresy a zároveň si ji zakoupit.
S výběrem domény to ale nekončí. Další věcí, kterou budete muset zařídit, je volba poskytovatele hostingu. Ve většině případů si hosting můžete zvolit u stejné firmy, u které jste si zakoupili doménu. A k čemu vlastně hosting slouží? K tomu, abyste mohli vystupovat na internetu prostřednictvím webových stránek, je nutné, abyste si „pronajali“ místo na serveru vašeho poskytovatele webhostingu.

Proč byste měli zvolit právě WordPress?
Je zdarma
Mnozí dávají přednost WordPressu zejména proto, že za instalaci WordPressu a užívání nemusí nic platit. Ušetříte tak spoustu peněz za vytvoření webu, které můžete využít třeba na větší rozpočet pro placenou reklamu na sociálních sítích.
Připravené šablony
Redakční systém WordPress nabízí velký výběr vlastních šablon pro realizaci webu. Vy už si jen podle zaměření vyberete, jaká je pro vaši činnost ta nejvhodnější a takovou, která bude nejvíce lahodit oku přicházejících návštěvníků a přivede je k požadované konverzi.
Pluginy
Pluginy můžeme nazvat jako takové malé zlepšováky, které vám pomohou rozšířit funkčnost systému. Spoustu z nich si můžete stáhnout zdarma, na ty nejlepší si ovšem už nějaký ten rozpočet připravte. Jednotlivými pluginy si můžete zabezpečit vaše stránky, zlepšit SEO, navýšit rychlost či nastavit neviditelnost webu pro návštěvníky. U každého pluginu najdete hodnocení od ostatních uživatelů, takže neinstalujete zajíce v pytli. Dávejte si pozor na to, abyste nestahovali zbytečné množství pluginů, které nevyužijete, mohou vám zbytečně snižovat rychlost webu.
SEO (optimalizace pro vyhledávače)
K tomu, aby se vaše webové stránky dostávaly na vrchní příčky v organickém vyhledávání Googlu či Seznamu, je zapotřebí mít zvládnuté SEO. Abyste toho dosáhli, je nutné začít analýzou klíčových slov, kterou můžete provést například na Skliku či v Google Analytics.
Tyto nástroje vás informují o tom, jaká klíčová slova jsou nejvíce vyhledávaná, ale i to, jak si stojí v konkurenčním boji. Následně tyto nejvhodnější výrazy umístíte do obsahu ve WordPressu. Nezapomeňte si také nainstalovat plugin Yoast SEO, který je nejpoužívanějším v tomto redakčním systému a pomůže vám k lepším pozicím ve vyhledávačích. Více se o SEO můžete dovědět v našem článku, který se věnuje pojmům v on-line marketingu.
Při tvorbě obsahu nezapomínejte na:
- Umístění klíčových slov do nadpisů H1, H2, H3…,
- Title,
- Meta text,
- Slug,
- Interní a externí odkazy,
- Citace internetových zdrojů,
- Alt Tagy.

Nástroje pro analytiku
Jako podnikatelé budete jistě chtít měřit výsledky vašich počinů. Je tedy nutné propojit web s některým z analytických nástrojů, například s Google Analytics. Můžete tak pomocí unikátního měřícího kódu zjišťovat, kolik návštěvníků se aktuálně vyskytuje na webu, na které stránky nejvíce klikají či jaké si prohlížejí články.
Uživatelská jednoduchost
Pokud nejste odborníci na programování, tak je pro vás WordPress tou nejlepší volbou. Pomocí nejrůznějších šablon a pluginů dovedete svůj web k dokonalosti i jako začátečníci.
Aktualizace
Redakční systém WordPress vám nabízí neustále aktualizace, což sebou nese mnoho dalších funkcí pro lepší využití systému, ale také mnohem větší zabezpečení.
Právo ke správě webu
Chcete, aby se na administraci vašeho webu podílelo více lidí? V tom případě administrátor vyplní ve správě webu data nového uživatele, kterému následně přijdou do e-mailové schránky přihlašovací údaje do WordPressu. Dále je nezbytné určit, jakou roli nový uživatel ponese. WordPress poskytuje 5 uživatelských oprávnění.
Administrátor – Hlavní uživatel, který má přístup ke všemu.
Šéfredaktor – V této funkci můžete vstupovat a upravovat příspěvky od jiných uživatelů.
Redaktor – Jako redaktorovi je vám dovolené vytvářet nové příspěvky i jejich publikování.
Spolupracovník – Můžete vytvářet nové příspěvky, ale je vám zakázáno příspěvky publikovat.
Návštěvník – Nejsou mu přidělena žádná větší privilegia. Může se účastnit na přidávání komentářů.
Responzivní design
Určitě chcete, aby se vaše webová stránka zobrazovala perfektně na všech zařízeních. Většina WordPressových šablon je k tomuto skvěle vytvořena vývojáři, takže se nemusíte obávat toho, že by se vám webová stránka na mobilním zařízení zobrazovala nevzhledně. Raději si ale šablonu vždy vyzkoušejte, jak bude vypadat na mobilních zařízeních.
Založíte téměř cokoliv
Jak jsme již zmiňovali v úvodu článku, ve WordPressu postavíte téměř cokoliv. Od blogu až po e-shop.
Ať už zvolíte jakoukoliv variantu pro tvorbu webu, vždy mějte na paměti své podnikatelské cíle a podle nich čiňte svá rozhodnutí. Nezapomínejte budovat kvalitní content (obsahový) marketing, abyste se stali pro vyhledávače atraktivními a získali tak vyšší návštěvnost vašich webových stránek.