Co je to banka, to dnes ví každý, kdo nezamrznul v pravěku. No jo, ale co taková fotobanka? Asi správně tušíte, že nejde o místo, kde si člověk může ukládat fotky v naději, že se mu rozmnoží. Takové technologie ještě IT mágové bohužel nevymysleli. Nebo to je ten Bitcoin? Nemusíte však zoufat! Skutečnost je totiž ještě lepší. Fotobanky jsou stránky, kde si můžete pěkně vydělat prodejem fotek – a to, prosím, hezky z pohodlí domova. Zpočátku asi půjde jenom o takové kapesné navíc k výplatě, ale postupem času se fotobanka klidně může stát vaším hlavním příjmem. A jak na to?
Fotit může v dnešní době skutečně úplně každý. I ten nejlevnější telefon má k dispozici relativně slušný foťák a ani za fotoaparáty samotné už po vás nebudou chtít ruku a nohu, jako tomu bylo v minulosti. Jasně, kdyby se vám hodně chtělo, klidně můžete vyhodit nekřesťanské peníze za nejlepší zrcadlovku na trhu, ale proč byste to dělali? Vůbec to není třeba. I s levnějším přístrojem můžete vyfotit hezkou fotku, a ta vám posléze může vydělat pěkné peníze.
Fotobanka aneb co to je
Sice už jsem to trochu naznačila, ale pojďme se na to podívat hezky pod drobnohledem. Asi vám něco říká pojem „autorské právo,“ že? To, prosím pěkně, platí i na internetu, ačkoli spousta lidí se tváří, že to vlastně vůbec není pravda a že si pro svůj článek můžou ukrást cokoli, co jim padne do oka. V rámci různých blogů a jiných nevýdělečných stránek je to v podstatě i pravda, protože s trestním oznámením na patnáctiletou Káju Novákovou se nikdo obtěžovat nebude, ale co autoři komerčního obsahu? Ti by se mohli snadno dostat do problémů.
Právě pro tyto lidi existují na internetu způsoby, jak si pořídit fotky legálně. Samozřejmě, můžou si je teoreticky nafotit i sami, ale ne každý na to má chuť nebo čas. Existují ale lidé, kteří chuť a čas mají – potenciálně mezi ně můžete patřit i vy. Tihle jedinci pak své fotky nahrají na do internetové databáze (fotobanka), kde si pak zájemci mohou koupit právo dané fotky použít k nejrůznějším účelům.
Zní to až podezřele jednoduše? Taky že ano!

Stačí jen popadnout telefon a začít.
Peníze snadno a rychle
Možná to zní jako klišé, ale ano, není vůbec těžké si přivydělat prodejem fotek. Pokud patříte mezi jedince, kteří po foťáku sahají spíš než po ranním hrnku na kafe, půjde vám to úplně samo. Klidně můžete pro začátek sáhnout po fotkách, které už máte v zásobě. Sice musí splňovat nějaké ty technické parametry, ale nejde o nic světoborného. Fotky musí být kvalitní, musíte je nahrát v požadovaném formátu a velikosti a tak dále a tak dále. Zkrátka si představte, že danou fotku chcete publikovat třeba v časopise. Jak by měla vypadat, abyste se za ni nestyděli?
Rozmazaný flek si nikdo nekoupí, to je vám asi jasné. Na co dalšího je ale třeba myslet? No přece na téma fotky! Ve zkratce: lidé, kteří si fotky kupují, se obvykle svým obsahem snaží vydělávat. To znamená, že asi budou chtít fotografie, které se nějakým způsobem týkají byznysu, případně věcí, které se snaží prodat. Proto celkem dost letí fotky kanceláří, usmívajících se lidí a podobně. Těžce originální záběry naopak nikoho zase tolik nezajímají, protože se obtížně používají k propagaci.
Pro inspiraci si můžete prohlédnout příklady nejúspěšnějších fotek.

Jídlo se prodává dobře. No řekněte, nevypadá to k nakousnutí?
Nejlepší fotobanka na trhu?
Fotobank samozřejmě existuje na internetu přehršel. Některé z nich fotografie poskytují zdarma, ale ty nás pro účel výdělku samozřejmě příliš nezajímají. Taky nemůžeme programově prohlásit, která z nich je nejlepší, protože každá má své pro a proti. Pro začátek pro vás ale máme pár velkých jmen:
- Shutterstock
- iStock
- Adobe Stock
- Canstockphoto
- Dreamstime
Obecně platí, že se na danou fotobanku zaregistrujete a začnete nahrávat fotky. Některé stránky vyžadují schválení profilu, jiné zase ne – to je individuální a odvíjí se od pravidel dané stránky. Pozor! Za fotky obdržíte vždy pouze určité procento ceny, kterou za ni zaplatil zákazník. Dává to smysl, jelikož fotobanka je byznys jako každý jiný, takže na něčem vydělávat musí. „No jo,“ říkáte si možná, „ale vyplatí se to tedy vůbec?“ Určitě. Pokud nejste slavný fotograf, mohou vám fotobanky poskytnout platformu, a tak je v dnešní době k nezaplacení.
Každá fotobanka je na tom ale trochu jinak, takže doporučujeme nastudovat si toto srovnání. Mimo jiné se tam dočtete, na kolik procent si můžete u které fotobanky přijít, jak snadný či nesnadný je proces registrace a podobně.

Inspirace číhá všude! Popadněte ji za pačesy.
Jak zvýšit atraktivitu svých fotek?
Už jsme mluvili o důležitosti vhodně zvoleného tématu, ale to samozřejmě není vše. Jak zařídit, aby vaše fotka vypadala lépe než realita samotná? Přece skrz nějaký ten program. Žijeme ve 21. století, tak se nenechte svazovat možnostmi vašeho fotoaparátu! Konkurence je veliká, což znamená, že každá výhoda navíc se hodí. Za program si samozřejmě můžete zaplatit, ale naštěstí nemusíte. Existuje totiž mnoho editorů, které jsou k dispozici zcela zdarma. Jako příklady můžeme uvést:
- GIMP
- Ashampoo Photo Optimizer
- Canva
- Fotor
- Photo Pos Pro
O programech na úpravu fotek toho bylo napsáno už přehršel, takže můžete zapátrat na internetu a najít si ten, který vám bude vyhovovat nejvíc.
Je fotobanka pro mě?
Tuto otázku samozřejmě můžete zodpovědět pouze vy sami. Pokud vám ale na popsaných způsobech nepřijde nic krkolomného nebo nesrozumitelného a rádi fotíte například když cestujete nebo vyrážíte na zajímavá místa, pak má určitě smysl to zkusit! Kdo ví, třeba právě vy na trhu s fotobankami prorazíte. Nějaká ta koruna navíc se každopádně hodí vždycky a prodáváním fotek ji můžete získat téměř bez práce.