Je pro vás kariéra v on-line marketingu životním snem? Ale váš vystudovaný obor na střední/vysoké škole nemá s marketingem nic společného? To jistě neznamená překážku. Studium není klíčové pro získání práce v této sféře. Většina lidí, kteří pracují v tomto oboru také nemá titul Ing. z marketingových věd.

Tím určitě nechceme zpochybňovat vzdělání. Určitě uděláte větší dojem, pokud jste toto zaměření studovali. Není ale moc vysokých státních škol, které by nabízely tento studijní program. Převážně jej najdeme na soukromých školách, které si nemůže dovolit každý. A ať už budete mít vystudovanou školu nebo ne, většina firem po vás již bude chtít, abyste měli nějaké předchozí zkušenosti. Vy si budete lámat hlavu s tím, kde je vlastně získat, když jste zatím neprošli žádnou praxí.

Kariéra v on-line marketingu – jak se na ni připravit?

V našem článku se vám pokusíme trošku poradit, jak na to. Nejspíše se chcete naučit tvorbu reklam na sociálních sítích, reklamy ve vyhledávačích a obsahové síti, SEO, copywriting, e-mail marketing a další věci, které do on-line marketingu nepochybně patří. Snažte se se sbíráním zkušeností začít co nejdříve a neodkládejte to na později. Myslete na to, že žádné skvělé příležitosti vám nespadnou jen tak do klína.

Vyhledejte facebookové skupiny

Přidejte se do facebookových skupin, které se zaměřují na on-line marketing. V těchto skupinách se pohybují jak začátečníci, tak profesionálové. Tím, že budete denně přicházet do kontaktu s lidmi daného oboru, budete získávat čím dál více informací a stanete se vzdělanější. Nebojte se ptát. Od toho skupiny jsou. Můžete zkusit napsat příspěvek, že jste začátečník a hledáte někoho, kdo vám poskytne praxi.

Facebooková skupina - kariéra v on-line marketingu

Obklopujte se lidmi se stejnými zájmy!

Hledejte nové příležitosti

Zadávejte správná klíčová slova do vyhledávače. Možná, že by vám mohla pomoci stáž v některé z marketingových agentur. Zadejte tedy „stáž v on-line marketingu“ a doplňte město. Některé firmy vám za stáž nabídnou i finanční ohodnocení, ale u většiny s tím nepočítejte. Zkušenosti, které tady načerpáte se vám v budoucnu zhodnotí i finančně.

Zeptejte se známých

Poptejte se příbuzných a známých, kteří podnikají, zda nepotřebují pomoci napsáním textu, reklamními kampaněmi a podobně. Chopte se každé příležitosti, o které si myslíte, že by mohla mít příznivý vliv na vaše budoucí pracovní uplatnění.

Nabídněte pomoc neziskovým organizacím

Existuje několik webových portálů, které shromažďují pracovní příležitosti od neziskových organizací na jednotlivé činnosti. Většinou se bude jednat o výpomoc s grafikou, správou webových stránek, fotografováním a on-line marketingem. Neziskové organizace budou rády za každou pomocnou ruku a jistě jim nebudete vadit ani jako začátečníci v oboru. Většina z nich vám i ráda vystaví potvrzení o praxi či napíše doporučení na Linkedin. Jako tip, které stránky navštívit, uvádíme projekty BuduPomahat.cz a Dobrovolnik.cz.

Tvořte vlastní obsah

Tvoření vlastního obsahu bude pro vás jedno velké plus při hledání práce v on-line marketingu. Zejména pokud se chcete specializovat na content marketing. Zaměřte se na téma, které vás baví a dejte o něm vědět ostatním. Založte si facebookové stránky či skupinu, vytvořte si svůj blog nebo budujte instagramový profil – třeba s recenzemi na knihy. Z těchto aktivit firmy lehce zjistí, zda jste pro ně těmi vhodnými kandidáty. Je to vaše osobní vizitka, tak si na ní dejte co nejvíce záležet!

Založte profil na Linkedin

Tato pracovní sociální síť vám může také pomoci se získáváním zkušeností. Můžete zde vyhledávat jednotlivé pracovní nabídky, ale také se seznamovat s lidmi, kteří se v oboru vyznají a mohou vám podat pomocnou ruku na startu vaší kariéry. Také nezapomínejte řádně vyplit profilové údaje a přidat odpovídající fotografii. Jen věrohodný profil dokáže zaujmout!

Vzdělávejte se prostřednictvím kurzů a knih

Pokud se chcete zlepšit v marketingu a vydělávat online, tak je vzdělání jedinou cestou. Na začátek je určitě dobré projít si kvalitní kurz, který se věnuje on-line marketingu. Na trhu je jich mnoho, proto je dobré nechat si pro výběr dostatek času a nedělat ukvapená rozhodnutí. Můžete se zeptat lidí ve FB skupinách, který kurz pomohl nejvíce právě jim. Přímo Google nabízí zdarma kurz Digitální garáž, který se zaměřuje právě na získání základů v on-line marketingu. Po jeho absolvování získáte certifikát, který se vám jistě bude hodit i do životopisu. Jako základní či doplňující vzdělávací varianta vám mohou sloužit také knihy, kterých je také nemalé množství na téma on-line marketing. Proto si nejprve prostudujte recenze, abyste nekupovali zajíce v pytli. Můžete do nich i nahlédnout v jednotlivých knihkupectvích.

Pokud chcete dosáhnout svého vysněného cíle, musíte jednoduše začít „tvrdě dřít“. Obětovat tomu čas, abyste později mohli sklízet úspěch. Začátky jsou hlavně o pevné vůli a je důležité setrvat a neodbočit z cesty, na kterou jste se vydali. Nezapomínejte aktivně vyhledávat nové pracovní příležitosti, a to jak prostřednictvím internetu, tak svých známých. Pro ty, kteří občas trpí nedostatkem motivace, doporučujeme náš článek na jednotlivé motivační audioknihy.